Vi har gjort reflexer tidigare på bloggen, men reflexer kan man inte få för många av. Dessa raringar gjordes för den finska tidningen Ihana för några år sedan.
Du behöver
reflextråd
garn
pompom maker
slitstarkt snöre
träkulor
hobbyfärg
pensel
permanent penna
sax
Gör så här
Börja med att måla ansikten på träkulorna med hobbyfärg. Trä upp träkulorna på grillpinnar och låta dem torka över en kartong eller låda.
När färgen torkat, rita ögon på figurerna med en permanent penna.
Om figuren ska ha öron fäster du pärlor eller små träkulor på figuren med ett starkt lim.
Lägg ihop garnet med den lite gummiaktiga reflextråden …
… och gör en garnboll genom att vira de båda trådarna runt en pompom maker. Ju fler varv du virar runt pompom maker ju tjockare blir garnbollen.
Knyta ihop garnbollen med en bit garn. Knyt samtidigt in ett slitstarkt snöre för reflexen att hänga i.
Klipp bort ojämnheter från garnbollarna så att de blir släta och fina.
Trä de målande på träkulorna på det slitstarkt snöret och gör en knut i änden på snöret.
Mina reflexer är klara – och de gör ett bra jobb. Reflextråden gör att figurerna syns utmärkt i höstmörkret. Dessutom är de söta! Gör en egen reflex och se till att du också syns.
No Comments